חזרו אליי

השקעה לטווח קצר: מה האופציות הקיימות בפניכם?

תקופות של אי ודאות כלכלית או אינפלציה גבוהה הופכות את ההשקעות לטווח קצר ליותר מבוקשות, ומאפשרות למשקיעים המחפשים נזילות ויציבות, בחירה בין מספר אלטרנטיבות מובילות

כשמדברים על השקעות, הנטייה בדרך כלל לדבר על השקעות לטווח ארוך, מכיוון שאלו משתלמות יותר: הנתונים מראים כי ככל שההשקעה היא לזמן רב יותר - כך הסיכון להפסד הולך ומתמעט.

אבל השקעות לטווח ארוך אינן אפשריות תמיד. לעיתים אנשים מעוניינים להשקיע סכום מסוים לטווח קצר כי הם יודעים שיזדקקו לו לצרכים שונים, בין אם זה למימון בר/בת מצווה, החלפת הרכב או שיפוץ הדירה. במקרים כאלו, בעיקר בתקופה של אינפלציה, האלטרנטיבה של השארת הכסף בעובר ושב אינה משתלמת, ולכן נוצר צורך לחפש מסלול השקעה לטווח קצר.

נזילה ויציבה

מה היא השקעה לטווח קצר? השקעה לטווח קצר מוגדרת, בדרך כלל, כהשקעה לטווח של עד שנתיים. השקעות לטווח קצר צריכות לענות על שני תנאים עיקריים: הן צריכות להיות נזילות ויציבות. הצורך בנזילות הוא ברור: המשקיע יודע מראש כי הוא יזדקק לכסף בטווח זמן קצר יחסית ואינו יכול לסגור אותו לתקופה ארוכה. במקביל, הוא רוצה לייצר תשואה מסוימת על ההשקעה ואינו רוצה להפסיד מערך ההשקעה בעת המימוש. לכן השקעות לטווח קצר לא יכולות להיות כאלו שמונעות גישה מיידית לכסף, כגון השקעה בנדל"ן או תכנית חיסכון בבנק ל-10 שנים. בנוסף, כאשר אדם משקיע את כספו לטווח קצר הוא לא יכול להסתכן יותר מדי, ולכן לא יכול לבחור בהשקעה תנודתית, כי החשש הוא כשיזדקק לכסף, יהיה זה בדיוק בנקודת הזמן שתיק ההשקעה שלו איבד חלק ניכר מערכו. כפועל יוצא, האופציות הקיימות בפני אותו משקיע הן באופן טבעי מצומצמות יותר וצריכות להיות יציבות יחסית.

אז מה הן האלטרנטיביות המרכזיות הקיימות בפני משקיעים המחפשים השקעה לטווח קצר, בתקופה בה הריבית גבוהה, כמו זו אותה אנו חווים מאז 2022?

1. פיקדונות: אחרי תקופה ארוכה של ריביות השואפות לאפס, "בזכות" האינפלציה העולה יש יותר אפשרויות למי שמעוניינים לקבל תשואה גבוהה מבעבר על החסכונות שלהם. בתקופה הנוכחית, הבנקים מציעים פיקדונות בריביות גבוהות מבעבר. היתרון של בחירה בפיקדון הוא הוודאות – החוסך יודע מראש מה תהיה הריבית שיקבל בעת סיום תקופת הפיקדון. החיסרון הוא הנזילות הנמוכה – אם נזקקים לכסף לפני תום תקופת הפיקדון נאלצים לרוב לשלם "קנס יציאה". אמנם קיימים פיקדונות לתקופות שונות ואף קצרות מאוד, אך הריבית בהם נמוכה בהתאם.

אנחנו בוידאה מציעים, החל ממרץ 2023, מוצר הכולל תיק השקעות משולב עם פיקדון בבנק לאומי. מסלול השקעה זה מספק מצד אחד יציבות באמצעות השקעה בפיקדון, לצד השקעה סולידית ונזילה בשוק ההון, המלווה בשירות ניהול תיקים המגיב לשינויים בשוק.

2. קרנות כספיות: השקעה בקרנות כספיות הפכה לאטרקטיבית בשנה החולפת מכיוון שהיא מאפשרת ליהנות משני העולמות. קרנות כספיות הן קרנות נאמנות שמשקיעות באפיקים סולידיים ולטווחים קצרים. ככאלו הן מציעות תשואה שייתכן ותהיה גבוהה מזו שמציעים הפיקדונות בבנקים, לצד תנודתיות נמוכה ולכן מספקות ביטחון יחסי, הנובע מהשילוב עם השקעה בשוק ההון שיש בה רכיב קטן של סיכון.

3. אגרות חוב לטווח קצר: אגרות חוב, ממשלתיות או קונצרניות לטווח קצר (עד שנתיים) נחשבות למכשיר השקעה סולידי, בהשוואה למניות (בכפוף לרמת הסיכון של המדינה שמנפיקה את האג"ח או החברה, כמובן). ניתן להשקיע באג"ח ממשלתיות או קונצרניות ישירות או באמצעות קרנות מחקות, אשר עוקבות אחרי מדד הכולל מספר אג"ח ומבטיחות את תשואת אותו המדד.

על כל משקיע להעריך באופן כנה ואמיתי מה טווח ההשקעה שלו, לצד הגדרה של העדפות סיכון וצרכי השקעה נוספים. כאמור, לעיתים יעדיף משקיע לבחור בהשקעה לטווח קצר בשל צרכים ספציפיים או בשל חשש מגורמי אי ודאות כאלה או אחרים, אך לצד זאת יש לזכור את חשיבות ההשקעה לטווח ארוך לצורך שיפור הסיכוי להשיג את יעדי התשואה של המשקיע.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>