חזרו אליי

השקעה לטווח ארוך משתלמת יותר - זה מדעי!

אם תנסו למצוא את המשותף בין המשקיעים המצליחים ביותר בעולם, הדבר הראשון שתבחינו בו הוא שהם משקיעים לטווח הארוך. רבים מהם מחזיקים במניות שנים על גבי שנים - לא מוכרים בעליות, ובטח שלא במפולות. 

מה הסוד בטווח הארוך? למה כל כך הרבה משקיעים מצליחים ממליצים לאמץ אופק השקעה ארוך? הנה הסוד: ככל שמשך האחזקה בהשקעה מסוימת ארוך יותר, כך הסיכון קטן יותר. זו לא טעות: הסיכון הגלום בתיק מסוים לשנה גבוה יותר מהסיכון לאותו התיק כשאופק ההחזקה ארוך יותר. ולאבחנה הזו יש משמעות עצומה.

בהשקעה לטווח ארוך הסיכוי להפסיד – נמוך משמעותית

הגרף הבא מדגים את הרעיון הזה בצורה מאוד ברורה. הגרף מבוסס על נתוני המסחר של מדד ה-S&P 500, מדד המניות הפופולרי ביותר של וול סטריט, במשך 50 שנות מסחר - מתחילת 1968 ועד סוף 2017. הזמן הארוך הזה מאפשר לבדוק הרבה תת-תקופות. לדוגמה, בהנחה של 22 ימי מסחר בחודש ו-12 חודשי מסחר בשנה, מספר ימי המסחר הבודדים בתקופה הזו הוא 13,200. באותה הצורה, מספר התקופות של 15 שנים רצופות שניתן להכניס בשלמותן ל-55 שנה הוא 421 (מהחודש ה-180, שהם 15 שנה, ועוד החודש ה-600, שהם 50 שנה).
גרף ביצועי מדד מניות הגדול בארהב המדגים שככל שהתקופה ארוכה יותר ההסתברות לקבל תשואה חיובית עולה. ברמה היומית ההסתברות להרוויח שמעט שווה להסתברות להפסיד אך בטווחי זמן גדולים ההסתברות להרוויח עולה משמעותית. בתקופה של 15 שנה ההסתברות לרווח עולה ל 99%

ככל שנעים שמאלה, אופק ההשקעה הולך ומתארך - מימי מסחר בודדים בקצה הימני, עד  ל-15 שנה בקצה השמאלי. החלק הבהיר מתאר את התקופות שהסתיימו בירידות בעוד שהחלק הכהה מתאר את התקופות שהסתיימו בעליות.

במקרה של ימי השקעה בודדים, בערך חצי מהם הסתיימו בירידות וחצי בעליות. וככל שנעים שמאלה בגרף, החלק היחסי של הירידות הולך ויורד - עד שהוא נעלם לחלוטין בטווח של 15 שנה. המשמעות היא כמובן שככל שאופק ההשקעה ארוך יותר, הסיכון להפסד נמוך יותר - עד שבאופק של 15 שנים ומעלה הסיכוי להפסיד למעשה לא התקיים יותר. 

שלב המסקנות

הגרף הזה מחביא עוד כמה מסקנות חשובות. במשך 50 השנים שבו, היו הרבה מפולות, כאלה שמחקו השקעות והדאיגו הרבה מאוד משקיעים לאורך שנים. אבל כשאופק ההשקעה שלנו ארוך - המפולות האלה נבלעות בתוך התקופות הארוכות יותר של עליות.

דרך אחרת להסתכל על זה היא שככל שאופק ההשקעה שלנו מתארך, הסיכוי שלנו לממש את התשואה הרצויה לאורך זמן הולך ומשתפר. ככל שהזמן מתארך, אנחנו מתקרבים יותר ויותר לתשואה ארוכת הטווח הזהו - והסיכון הולך ומתמעט. אם התקופה מספיק ארוכה, הסיכון יכול להיות קרוב מאוד לאפס.

השורה התחתונה:

השקעה לטווח הקצר היא טעות - לא אידיאולוגית כי אם מתמטית-סטטיסטית. יש פה נתונים של 50 שנה שמראים שככל שנותנים לכסף לעבוד יותר זמן, כך התשואה משתפרת, עד שהחל מנקודה מסוימת אין כמעט סיכוי להפסיד.

ב-VIDEA אנחנו בהחלט מעודדים את הלקוחות שלנו להשקיע לטווח הארוך ועושים מאמצים להסביר מדוע זו האסטרטגיה הנכונה. עם זאת, הכסף נזיל לחלוטין. ניתן להורות לנו לממש את ההשקעה בכל רגע. כלומר אין "תשלום" על הטווח הארוך במונחים של היעדר נזילות.

האם אין סיכוי להשקיע לשנה, או פרק זמן קצר אחר, ולהרוויח הרבה? בהחלט יש. אבל הוא קטן. אופטימיות לא תספיק כדי למצות את הסיכוי הזה - ובטח שלא קניות ומכירות תכופות של מניות. הטווח הארוך הוא הדרך הנכונה.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>