חזרו אליי

ירידות בשוק ההון – איך מתמודדים?

שוק ההון הוא תנודתי, ולא כולם מסוגלים להכיל תקופות של ירידות חדות. לכן חיוני להבטיח שקיפות ולייצר תיק השקעות המותאם לסיבולת הסיכון האישית של כל לקוח

רואים את הירידות - זוכרים את העליות

כמו בכל תחום בחיים כמעט, וגם כאשר מדובר בהשקעות, ליכולת להסתכל על השקעה לטווח ארוך יש חשיבות רבה: פרספקטיבה מרגיעה, מאזנת ובעיקר נותנת פרופורציות. 

אבל בעיקר כאשר מדובר בהשקעות - היכולת להסתכל לטווח ארוך אינה ברורה מאליה ואינה קלה לביצוע. כל משקיע מעוניין באופן טבעי למקסם את ההשקעות שלו, ורובנו עלולים להילחץ מתקופות של שפל, ולפעול באופן אימפולסיבי. 

שוק ההון הוא תנודתי, ומתאפיין בתקופות של גאות ושפל. ככל שהתיק שמשקיע בונה, אם באמצעות מנהל השקעות או בעצמו, הוא ברמת סיכון גבוהה יותר, כך התנודות בו יהיו משמעותיות יותר - העליות יהיו חזקות יותר והנפילות חדות יותר. מסיבה זו השקעות קצרות טווח פעמים רבות לא משיגות את היעדים הרצויים: השקעה תנודתית עלולה אמנם להימצא לאחר זמן קצר בנקודת שפל, אך ככל שעובר הזמן עולה הסיכוי לתשואה חיובית בה. 

לכאורה, הנתון הזה ידוע. אבל לא מעט משקיעים שוכחים את העובדה הזו ובתקופות של שפל נלחצים, ועלולים לנקוט בצעדים נמהרים שיפגעו בהם. 

למה זה קורה?

זה קורה כיוון שתיק ההשקעות של הלקוח כנראה לא התאים לפרופיל הסיכון שלו. כשבונים תיק השקעות, חשוב לבחון מההתחלה את מקרי הקיצון – כמה אותו התיק יכול להפסיד בהינתן מצב שוק "קטסטרופלי". אם למשקיע אין יכולת "לישון בשקט" בהינתן התשובה לשאלה הזו, אז התיק כנראה מסוכן מדי עבורו באופן אישי.
לא ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה – מי שרוצה ליהנות מתשואות גבוהות יותר בתקופות של גאות חייב לקחת בחשבון הפסדים גדולים יותר בתקופות של שפל. מוזמנים לקרוא על הקשר בין תשואה לסיכון.

איך אפשר לדעת כמה התיק יכול להפסיד בתרחיש קיצון?

דרך אחת היא להסתכל על ביצועי תיק דומה מספיק שנים אחורה, בתקופות קשות בשוק כדוגמת שנת 2008. בחירה בתיק השקעות על פי הביצועים שלו בשנה, ב-3 השנים ואפילו ב-5 השנים האחרונות, לא מביאה לידי ביטוי את המצבים האלה, מכיוון שאנחנו לא יודעים מתי תגיע המפולת הבאה, ומפולת כזו עלולה להגיע מחר או בעוד שנה. מפולת בשוק יכולה להיות קצרה מאוד ולאחריה עליה ארוכה ומתונה, לכן היכולת לעמוד מול אותה מפולת ולהתמיד בתוכנית ההשקעה המקורית מהווה את ההבחנה בין רמות שונות של שנאת סיכון של משקיעים.

אם מסתכלים על ביצועי תיק השקעות לאורך זמן, כולל תקופות של גאות ותקופות של שפל, ניתן לקבל תמונת מצב על התנהלות התיק ולקבל מושג על התשואה הממוצעת בו, תוך הבנה שיהיו עליות הרבה מעל הממוצע וגם ירידות הרבה מתחת לממוצע בטווחי הזמן הקצרים. המסר המרגיע הוא שהשקעה לטווח ארוך משתלמת.

אנחנו ב-VIDEA מציגים ניתוח של הרכב התיק המוצע (הנקבע בהתאם לרמת הסיכון שכל לקוח מסוגל להכיל), ביצועים היסטוריים לטווח ארוך של מעל 15 שנים, כולל שנת 2008, להמחשת רמת הסיכון שלו והתנודתיות בין תקופות גאות ושפל. ניתן לקבל תמונה כזו להמחשה באמצעות מילוי שאלון קצר של 8 שאלות, באופן אנונימי וללא התחייבות.

במצב זה, כאשר לקוח עונה בכנות על השאלון שלנו, אנחנו יכולים לבנות לו תיק שמותאם ליכולתו ולסיבולת הסיכון האישית שלו. אנחנו דואגים כי גם בתקופות של ירידות, גם בתרחישי קיצון - התיק יענה על צרכי הלקוח, והוא יוכל לישון בשקט ולחכות בסבלנות שהגל יעבור.

מצורפת דוגמא, להמחשה בלבד, של הנתונים שתוכלו לראות בסיום השאלון, עבור תיק ההשקעות המתאים לכם:

 

הנתונים מוצגים לצורך המחשה בלבד. תרחישי עבר אינם מהווים ערובה להתפתחות עתידית של תיק ההשקעות, ואין בהצגתם כדי להבטיח השגת תשואה. כמובן שאין ערובה שמה שקרה בעבר יחזור על עצמו. יודגש כי האומדנים מהווים אינדיקציה בלבד ואין בהם משום הטלת חובה ו/או אחריות כלשהי על החברה ו/או על עובדיה. הביצועים ההיסטוריים מבוססים בין היתר על נתונים והנחות (חלקם ממקורות חיצוניים), והם כפופים לשינויים בכל רגע נתון, ויודגש כי תשואת תיק ההשקעות בפועל עשויה להיות שונה משמעותית. 


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>