חזרו אליי

קרנות נאמנות: החשיבות ביצירת תמהיל מדויק

מה היתרונות של השקעה בקרן נאמנות, מה ההבדל בין קרנות פסיביות לאקטיביות וכיצד ניתן להתאים לכל משקיע את הקרנות המתאימות ביותר עבורו 

השקעה בקרן נאמנות נחשבת לאחד מאפיקי ההשקעה הנפוצים בשוק ההון הישראלי.

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי להשקעה משותפת בניירות ערך, המנוהל על ידי מנהל הקרן והמפוקח על ידי הרשות לניירות ערך.

קרן נאמנות מאפשרת למשקיע הבודד להצטרף למשקיעים נוספים, כאשר כולם יחד נותנים למנהל השקעות מקצועי לבצע עבורם את ההשקעות, בהתאם לתשקיף המגדיר את מדיניות ההשקעות בקרן, תמורת דמי ניהול אחידים לכולם. רכישת יחידות בקרן מתבצעת דרך הבנקים או חברי הבורסה השונים.

קרנות נאמנות במספרים

שוק קרנות הנאמנות בישראל מנהל כיום נכסים בהיקף של מאות מיליארדי שקלים. בעבר, קרנות הנאמנות נוהלו על ידי הבנקים בלבד. כחלק ממסקנות ועדת בכר ב-2005, הן עברו להיות מנוהלות בעיקר על ידי בתי השקעות וחברות ביטוח.

קצת סטטיסטיקות – בישראל כ-60 גופים המנהלים כיום כ-2,230 קרנות, ב-18 קטגוריות עיקריות. השיעור השנתי של דמי הניהול בקרנות מתחיל מ-0% ועשוי להגיע אף מעל ל-3%!

היתרונות העיקריים - פיזור ושקיפות

היתרון המרכזי של השקעה בקרן נאמנות הוא בכך שהיא מאפשרת פיזור השקעות רחב בין ניירות ערך שונים, שמקטין את הסיכון הכרוך בהשקעה ישירה בני"ע בודד, וכן השקעה החל מסכומים נמוכים יחסית. הקרן גם מפוקחת באופן שוטף על ידי הרשות לניירות ערך, מה שמקטין את אי הוודאות של המשקיע בנוגע לאופן ניהול ההשקעה עבורו.

מכשיר השקעה זה מתבלט בשקיפות רבה ביחס למכשירים אחרים. הקרנות נדרשות לעמוד בכללים של דיווח ושקיפות, כך שכל אחד יכול לראות בכל יום את השווי המעודכן של נכסי הקרן, את העלות הכרוכה בהשקעה בהן והתשואות שהשיגו. גם הרכב הנכסים בו משקיעה הקרן, כלומר ניירות הערך בהם בחרה להשקיע, חשוף למשקיע ומתעדכן אחת לחודש.

סוגי קרנות נאמנות

ישנם סוגים רבים של קרנות נאמנות. אחת החלוקות הנפוצות היא בין קרנות "אקטיביות" ל"פסיביות". כלומר, בין קרנות "אקטיביות" או "מנוהלות" המבוססות על השקעה בניירות ערך ספציפיים וניסיון לבחור את אלו מבניהם שיניבו תשואה גבוהה יותר מאחרים, לבין קרנות "פסיביות", שמבוססות על השקעה עוקבת מדדים, ומשקיעות תוך היצמדות לשינויים במדד שאחריו הן עוקבות, ללא שיקול דעת של הנהלת הקרן.

מחקרים שונים שבוצעו ברחבי העולם, ביניהם גם מחקר שביצענו ב-VIDEA, מראים כי השקעה בקרנות פאסיביות עדיפה על השקעה בקרנות אקטיביות.

לבחור נכון

אם הכסף שלכם מנוהל בתיק השקעות הכולל השקעה בקרנות, חשוב לבחון האם לבית ההשקעות יש זיקה, כלומר – האם יש לו קרנות "של הבית" והוא בוחר רק מתוכן אילו קרנות לשלב בתיק ההשקעות שלכם, או שהוא אובייקטיבי, כלומר – אין לו מוצרים שלו ולכן הוא יכול לבחור עבורכם כל מוצר בשוק, בהתאם למה שהכי מתאים ונכון עבורכם. לבחירה הזו יש גם משמעות של עלויות, מאחר ועבור החלק של הקרנות תשלמו את העלויות של הקרן, במקום את דמי הניהול שסוכמו עם מנהל תיק ההשקעות, כאשר בהרבה המקרים מדובר בעלויות גבוהות יותר.

ב- VIDEA אנחנו אובייקטיביים. אנחנו לא מנהלים קרנות ולכן בוחרים ללקוח את הקרנות המתאימות ביותר לצרכים שלו מבין שלל הקרנות הקיימות, ללא שיקולים נוספים. אנחנו מרכיבים תמהיל של קרנות, מתאימים אותו לכל לקוח על פי רמת הסיכון שהגדיר, עוקבים אחרי תיק ההשקעות שהותאם ללקוח לאורך זמן ומוודאים שהוא עדיין תואם את העדפותיו וצרכיו. אנחנו מאמינים שלהשקעה פסיבית יתרונות רבים ולכן הקרנות שנבחר יהיו קרנות המשקיעות באופן זה.

בשורה התחתונה

בשוק ההון קיים מגוון רחב ביותר של קרנות נאמנות. לא לכל אחד יש את היכולת או הזמן לבחור את הקרנות המתאימות ביותר, ליצור מהן תמהיל נכון עבורו ולעקוב אחר ההתאמה לאורך זמן. VIDEA מאפשרת למשקיע ליהנות מתמהיל מנצח של קרנות שיתאים לכל רמת סיכון, והכל באופן אובייקטיבי ושקוף המותאם אישית לכל אחת ואחד.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>