חזרו אליי

יש לכם כסף פנוי?
הכסף שלכם שוכב בעו"ש?
יתכן שהוא מאבד מערכו

חוסר היציבות הכללית בשווקים גורם לרבים להשאיר סכומי כסף לא מבוטלים בעו"ש. מדוע זה לא תמיד הצעד הנכון ומה ניתן לעשות עם הכסף שלכם?

בתקופות מסוימות, לעיתים מבלי לשים לב, מצטבר לנו סכום כסף לא מבוטל בעו"ש - ייתכן כי הצטברו לכם כספים לאורך זמן או שהשתחררה לכם תכנית חיסכון, הוצאות שהצטמצמו, מענק חד פעמי שהתקבל ועוד. לא לכולם יש את הפנאי לחשוב מה לעשות עם הסכומים האלו, ולכן פעמים רבות הכסף נשאר בעובר ושוב - לעיתים למשך תקופות ארוכות.

אבל לא תמיד ניתן "להאשים" את חוסר תשומת הלב. פעמים רבות אנשים משאירים את הכסף בחשבון העו"ש בכוונה: אם זה מתוך המחשבה שאולי יזדקקו לו בקרוב, למשל בתקופה של חוסר ודאות גדול, כמו זה שנרשם בסוף 2021 ושהתגבר עוד יותר בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה שהחלה בפברואר 2022. לעיתים זו גם התפיסה כי נדרשים סכומי כסף גדולים לצורך השקעות, וחוסר היכרות עם האופציות של השקעות קטנות של כמה עשרות אלפי שקלים.

אינפלציה גבוהה שוחקת את ערך הכסף בעו"ש

אין מי שפספס את גל ההתייקרויות במהלך 2021-2022. האינפלציה (שיעור עליית המחירים במשק) בישראל, ובמדינות רבות נוספות, נמצאת במגמת עלייה. בישראל קצב העלייה של מדד המחירים לצרכן עמד ב-2022 על 5.3% - שיעור שלא נראה מאז 2002 - ועל פי הערכות נכון לפברואר 2023, עוד צפוי לעלות בהמשך 2023.

כאמור, האינפלציה אינה רק הצרה של ישראל. העולם חווה במהלך 2022 שיעורי אינפלציה שלא נראו מאז שנות ה-80 של המאה שעברה. בנקים מרכזיים מוטרדים מאד מהתופעה של אינפלציה החורגת לאורך זמן מהיעדים שנקבעו. הבנקים נוקטים בהעלאת ריבית על מנת למתן את השפעתה של האינפלציה.

חוסר הוודאות לגבי המשך העלאות הריבית, לצד חוסר היציבות הכללית בשוקי ההון, עשויים לגרום לאנשים שונים להעדיף להשאיר את הכסף בעו"ש. אם זה בשל המחשבה כי בתקופות בלתי יציבות הם יזדקקו לכסף נזיל, או בשל החשש מכניסה לשוק ההון דווקא בתקופה כזו. בשוק עם אינפלציה גבוהה, כאשר הכסף שוכב בעו"ש הוא למעשה מאבד מערכו - ודאי אם הוא נשאר בעו"ש למשך תקופה ארוכה. מדוע? מכיוון שבתקופה של עליית מחירים כוח הקנייה של הכסף נשחק – באותו סכום אפשר לקנות פחות.

מה ניתן לעשות עם הכסף?

אנשים רבים בוחרים באופציות סולידיות של פיקדון בבנק או השקעה בקרן כספית. הריבית בפיקדון ידועה מראש ומובטחת, אולם הכסף בדרך כלל יהיה סגור לתקופה מסוימת ולכן השקעת הכסף או חלקו בפיקדון יכולה להיות אופציה מצוינת עבור מי שלא זקוק לכספים למשך התקופה בה יהיו סגורים בפיקדון ולמי שמעדיף השקעה בטוחה על פני תשואה פוטנציאלית גבוהה יותר. האופציה של השקעה בקרן כספית גם היא יכולה להתאים לאנשים רבים, לפחות עבור חלק מהכסף שלהם, אולם יש לזכור שגם במקרה זה מדובר בפוטנציאל תשואה סולידי הקרוב בד"כ לסביבת הריבית. אז מה עוד אפשר לעשות עם הכסף?

פתיחת תיק השקעות - דווקא עכשיו

מי שמעריכים כי לא יזדקקו לכסף בתקופה הקרובה - מומלץ כי ישקלו פתיחת תיק השקעות. ניתן, כמובן, לפתוח תיק השקעות ולנהל אותו באופן עצמאי, אבל לא לכל אחד יש את הזמן והידע לעסוק בנושא, על אחת כמה וכמה בתקופות של שוק תנודתי, ולכן מומלץ לבחון אפשרות של ניהול תיק ההשקעות על ידי גופים המתמחים בתחום. כיום, בניגוד לעבר, אפשר ליהנות משירות של ניהול תיק השקעות אפילו מסכום של 50 אלף ₪ בלבד ולכן זו הזדמנות לבחון גם פיזור ההשקעות בין מגוון כלים ופתרונות וביניהם גם תיק השקעות מנוהל. החשש מירידת ערך הכסף כתוצאה מהשקעה בשוק ההון ברור, אך צריך לזכור שגם באלטרנטיבה של השארת הכסף בעו"ש בלי לתת לו "לעבוד" יש חסרונות והשלכות על ערך הנכסים הפיננסיים של המשקיע.

מה הרכב תיק ההשקעות המומלץ?

הדרך להעריך איזה תיק השקעות מומלץ עבור כל משקיע עוברת דרך בחינת מכלול שיקולים, ותלויה במתן תשובות לשאלות כמו מתי מעריך המשקיע כי יזדקק לכסף ומה רמת הסיכון שהוא מוכן לסבול.

השקעה בקרנות נאמנות, מאפשרת פיזור השקעות בין ניירות ערך שונים, באופן שמצמצם את הסיכון. באופן כללי, אנחנו ב-VIDEA מעדיפים השקעה במוצרים "פסיביים", שמבוססת על השקעה עוקבת מדדים. קרנות אלו משקיעות תוך היצמדות לשינויים במדד שאחריו הן עוקבות. מחקרים רבים מראים כי השקעה בקרנות פסיביות עדיפה לאורך זמן.

גם בתקופות של שוק תנודתי, ושל חששות כלליים הנובעים מחוסר יציבות פוליטית-גלובלית, הכסף שלכם יכול לייצר עבורכם תשואה, או לפחות לשמור על ערכו - והדרך לשם היא לא על ידי השארתו בעובר ושב.

כדאי תמיד להשאיר בעו"ש סכום מסוים שישמש עבורכם רשת בטחון לטווח הזמן הקצר של השנים הקרובות ואת יתרת הכסף להשקיע בהשקעה לטווח ארוך בהתאם לרמת הסיכון המתאימה לכם.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>