חזרו אליי

השקעות למתחילים: מה הדברים שאתם צריכים לקחת בחשבון

שוקלים להתחיל להשקיע בשוק ההון? הנה מספר שאלות בסיסיות שאתם צריכים לתת עליהן את הדעת לפני הקפיצה למים.

שוק ההון קורץ לרבים, בעיקר בשנים האחרונות, במציאות בה הריבית על הפיקדונות בבנקים נמוכה מאוד. לכן, אין זה פלא כי יותר ויותר אנשים, להם סכומים פנויים של עשרות אלפי שקלים, ומאות אלפי שקלים, מחפשים כיצד להשתלב בו ולהפיק ממנו את המרב.

השקעות למתחילים מלוות, פעמים רבות, כמו כל צעד לא מוכר וחדש, בחששות. ישנם מספר שיקולים מרכזיים שצריכים להנחות את מי שמעוניינים לצעוד את צעדיהם הראשונים בעולם זה, וההיכרות עמם עשויה להפיג את מרבית החששות.

מה השאלות שתצטרכו לשאול את עצמכם לפני שאתם מתחילים להשקיע?

1. מה אורך הנשימה שלכם?

כל משקיע, ישן או חדש, מעוניין בהשקעה עם תשואה גבוהה. מי שמעוניינים להיכנס לשוק ההון חייבים לקחת בחשבון כי מדובר בהשקעה לטווח ארוך. אם אינכם זקוקים לכסף בשנים הקרובות, ואם אתם מסוגלים לראות קדימה מעבר לירידות נקודתיות בבורסה - זה צעד שעשוי להתאים לכם. בריחה משוק ההון בעת ירידות מוכיחה את עצמה כצעד פזיז, במרבית המקרים, אבל לא לכולם יש את היכולת להישאר רגועים במצבים כאלו, והשנה האחרונה הוכיחה זאת היטב. תנו לכסף לעבוד בהתאם לרמת הסיכון שהגדרתם.

2. חייבים שההגה יהיה בידיים שלכם?

כאשר בוחרים להיכנס לשוק ההון כמשקיעים, עומדות בפניכם שתי אלטרנטיבות עיקריות - כסוחרים עצמאיים או העברת ניהול תיק ההשקעות לגוף המתמחה בכך.

מסחר עצמאי

מסחר עצמאי הפך לאופציה המועדפת על רבים, בעיקר בשנה החולפת, כי הוא מאפשר שליטה מוחלטת בתיק ההשקעות. חשוב לזכור כי בחירה זו מחייבת הבנה בשוק ההון וזמן - שני דברים שלא לכולם יש. פעמים רבות מי שבוחרים במסחר עצמאי אינם מודעים לחוסר הידע שלהם בתחום ועלולים לנקוט בצעדים שגויים, להם השלכות משמעותיות.

ניהול תיקי השקעות

האפשרות השנייה היא ניהול תיק ההשקעות על ידי גופים המתמחים בניהול תיקי השקעות. אופציה זו מתאימה למי שלא מעוניינים לעסוק במסחר בעצמם, ומעדיפים כי גורם מקצועי ינהל עבורם את התיק שלהם. חשוב לזכור כי רף הכניסה אותו מציבים מרבית הגופים המנהלים תיקי השקעות הוא כמה מאות אלפי שקלים. אנחנו ב-VIDEA מציעים ניהול השקעות מתקדם, מקצועי, הוגן ונגיש, כאשר רף הכניסה אצלנו הוא השקעה של 50,000 שקלים בלבד. בבחירה בגוף המנהל את תיק ההשקעות חשוב לזכור כי אין שליטה מוחלטת על ניהול ההשקעות, והתיק מתנהל על פי קריטריונים שהגדרתם מראש (הניתנים לשינוי, כמובן). לכן, חשוב לבחור בגוף המאפשר מעקב שקוף, שוטף ורציף אחרי התיק שלכם.

3. חיים על הקצה?

כשנכנסים לשוק ההון חשובה מאוד ההגדרה של רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת, כלומר המוכנות לשאת אי ודאות זמנית על מנת להגדיל את הסיכוי להשיג תשואה גבוהה. יש מי שיעדיפו אפיקי השקעה סולידיים ויש כאלו שיעדיפו אפיקי השקעה עם רמת סיכון גבוהה יותר. עד כמה ההשקעה בטוחה או מסוכנת, דבר זה נקבע לפי מספר פרמטרים - תנודתיות, תמחור וטווח השקעה. סביר להניח כי מרביתנו נרצה להשיג מקסימום תשואה במינימום סיכון, אבל פרופיל הגנתי מדי לתיק ההשקעות שלכם אינו בהכרח משתלם: כאשר לקוחות מגדירים רמת סיכון נמוכה מאוד, לעיתים נמליץ שלא לפתוח תיק כזה כי דמי ניהול תיק ההשקעות עשויים להיות גבוהים מהתשואה הנמוכה שישיג התיק.

בשורה התחתונה

מי שמעוניינים להתחיל להשקיע בשוק ההון צריכים לקחת בחשבון את תוכניותיהם לעתיד הקרוב, את רמת הסיכון שהם מוכנים ויכולים לסבול, וכמה הם רוצים להיות מעורבים בניהול ההשקעות שלהם. לעיתים, התשובות לחלק מהשאלות האלו ישתנו עם הזמן ולכן חשוב לבחון את עצמכם אחת לתקופה ולעשות שינויים בהתאם. התמודדות עם השאלות האלו, טרם הכניסה לשוק ההון וגם לאחריה, מסייעת לכם להבין טוב יותר את המטרות שלכם, ואת הדרכים להשיגן. דמי ניהול תיק ההשקעות עשויים להיות גבוהים מהתשואה הנמוכה שישיג התיק.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>