חזרו אליי

השקעה בשוק ההון או פיקדון - מה האפשרויות הקיימות בפני עסקים לניהול כספם?

לקוח עסקי המעוניין להפיק את המרב מיתרות המזומנים שלו צריך לקחת בחשבון שלושה גורמים עיקריים - נזילות, תשואה פוטנציאלית והיקף המשאבים הארגוניים שידרשו ממנו

עסקים רבים נדרשים לעיתים קרובות למצוא פתרונות לניהול יתרות המזומנים שלהם. בדומה לאדם פרטי לו יש סכום מסוים שאותו הוא אינו צריך בטווח הזמן הקרוב - כך גם עסקים וחברות. אבל בניגוד לאדם הפרטי, האופציות הפתוחות בפני עסקים - מצומצמות יותר.

עסקים מכל הסוגים - בין אם זה חברה קטנה (של אדם אחד או מספר עובדים), בין אם זו חברה בינונית או גדולה, עמותה, מלכ"ר, קיבוץ/מושב שיתופי - יכולים למצוא עצמם עם יתרות מזומנים לא מבוטלות, להן הם נזקקים למצוא פתרון לטווח זמן בינוני או ארוך. אותם ארגונים צריכים להבטיח כי יתרות המזומנים האלו יהיו נזילות עבורם במידה מסוימת, שניהולן לא יגזול מהם משאבים ארגוניים מיותרים, וגם - שיישאו תשואה.

חיסכון או השקעה?

שתי האפשרויות העיקריות הקיימות בפני אותם לקוחות עסקיים הן פיקדון או השקעה בבורסה. אם הלקוח העסקי בוחר באפשרות של פיקדון, קיימים בפניו כמובן מספר מסלולים בתנאים שונים. פתרון זה משרת את הצורך של חיסכון במשאבים ארגוניים הנדרשים לטפל ביתרות המזומנים. בנוסף, פיקדון מבטיח ריבית לפי המסלול שנבחר (צמודה או קבועה), אבל מנגד, פוטנציאל התשואה מפיקדונות יחסית אינו גבוה. לצד זאת, בדרך כלל הריבית תהיה גבוהה יותר ככל שהפיקדון יהיה לזמן ארוך יותר. סגירת היתרות בפיקדון גורמת לעסק לאבד את יכולת הנזילות. ליכולת הנזילות יש חשיבות רבה - גם עבור עסקים להם יש יתרות מזומנים. כאשר הלקוח העסקי סוגר את הכסף בפיקדון לתקופה קצובה מראש, במידה והחברה תזדקק לכל הסכום או אפילו רק לחלק ממנו – פירעון הפיקדון שלא בנקודת יציאה עשוי לגרור תשלום "קנס" שאף עלול למחוק את מעט התשואה שהושגה.

האפשרות הנוספת הקיימת בפני לקוחות עסקיים היא השקעה בניירות ערך (מניות ואגרות חוב) בבורסה. השקעה בבורסה היא לרוב בעלת פוטנציאל תשואה גבוה יותר מזה שמציעים הפיקדונות השונים (לצד סיכון גבוה יותר). בנוסף, השקעה בבורסה היא נזילה, וניתן לממשה בכל רגע נתון. עבור לקוחות עסקיים, כאמור, יש לכך יש חשיבות רבה.

ישנם לקוחות המתלבטים בין השקעה בשוק ההון לבין פיקדון. בדיוק עבור לקוחות אלה, אנחנו מציעים תיק השקעות משולב עם פיקדון אטרקטיבי. מסלולים אלה מאפשרים למשקיעים ליהנות מהיתרונות של השקעה סולידית בשוק ההון לצד וודאות יחסית באמצעות פיקדון.

באופן עצמאי או בעזרת גורם מקצועי?

לקוחות עסקיים השוקלים להשקיע בשוק ההון יכולים לבחור בין שתי אופציות - לנהל את ההשקעה באופן עצמאי או לבחור בתיק השקעות מנוהל. בעיקר כאשר מדובר בחברות קטנות או בינוניות, ההחלטה לנהל את תיק ההשקעות In house היא משימה הדורשת משאבים ומקצועיות. גם כאשר לחברה יש סמנכ"ל כספים או חשב/ת במשרה מלאה, ניהול תיק השקעות דורש ידע ומומחיות בשוק ההון. לעומת זאת, בחירה בתיק מנוהל מבטיחה לחברה כי ההשקעה שלה תנוהל על ידי גוף מקצועי שזו העשייה היומיומית שלו והתמחותו, ומאפשרת פינוי המשאבים האירגוניים למשימות אחרות.

בעת בחירה במסלול השקעה, בין אם הוא מנוהל על ידי גורם חיצוני או על ידי הלקוח העסקי עצמו, יש לתת תשומת לב לשני פרמטרים חשובים:

1. מהי רמת הסיכון שרוצים לקחת:

פעמים רבות לקוחות עסקיים יעדיפו השקעות סולידיות יחסית, ולא לקחת סיכון רב. אחת הדרכים להבטיח השקעה סולידית יותר, היא באמצעות פיזור השקעות. בוידאה אנחנו מעדיפים השקעות במדדים רחבים, דוגמת S&P 500 או מדד תל-אביב 125, באמצעות קרנות מחקות, המאפשרות את הפיזור הזה.

2. מהו טווח הזמן של ההשקעה:

עבור חברות רבות, כאמור, הנזילות חשובה מאוד. לצד זאת, חשוב לזכור כי ככול שההשקעה היא לטווח זמן ארוך יותר, כך פוטנציאל התשואה גדול יותר. מחקרים מוכיחים כי השקעה לטווח ארוך היא בעלת פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר. לכן חשוב לבחון עבור כל סכום כסף שמושקע – מהו טווח הזמן המקסימלי שבו לא צפוי צורך של העסק לשימוש בכסף. עם זאת, יש לזכור שהכסף נזיל אם יהיו שינויים בתוכניות.

לסיכום

בעת ששוקלים את האפשרויות הקיימות בפני לקוחות עסקיים לניהול הכסף של החברה - חשוב לשים לב ליתרונות ולחסרונות של כל אחת מהן, ועד כמה הן עונות על הצרכים העסקיים של החברה.


רוצים לשמוע עוד על תיק השקעות לעסקים בוידאה?
מתחילים מכאן >>