חזרו אליי

מה יהיה אם? הערכת השפעות תרחישי קיצון ככלי להתמודדות עם חוסר ודאות

פיזור יעיל של תיק ההשקעות ושימוש במודל המעריך את תגובתו לתרחישי קיצון מאפשרים רמה מסוימת של שקט נפשי למי שמתקשים להתמודד עם התנודתיות

השקעה לטווח ארוך מוכחת כמשתלמת. הנתונים מראים כי לאורך זמן - השוק עולה, ולכן ההמלצה הגורפת היא להתמקד בהשקעה לטווח ארוך, מכיוון שבהשקעה כזו הסיכון קטן יותר באופן יחסי. אבל גם מי שחשופים למחקרים האלו ולנוספים, וגם מי שמשוכנעים כי הם פועלים בצורה רציונלית - מתקשים להתמודד עם ירידות חדות בשוק ההון וההשפעות שלהן על תיק ההשקעות האישי.

שלוש השנים 2020-2022 הוכיחו, ובצורה קיצונית, כי לא ניתן לחזות את התנהגות השווקים. מצד אחד, העולם חווה שני תרחישי קיצון חריפים - מגפה עולמית והאירועים בשנה החולפות כולל מלחמה באוקראינה, שהשפיעו ועדיין משפיעים על תחומים רבים, ולא רק על שוק ההון. מהצד השני - האינפלציה השועטת, , משפיעה אף היא באופן משמעותי על שוקי ההון.

פיזור מפוקח

כאמור, אף אחד לא היה יכול לצפות את התפרצות מגפת הקורונה, או את התמשכות המלחמה באוקראינה. באותה מידה, אף אחד לא יכול לצפות אסון טבע קטסטרופלי עתידי או החרפה משמעותית במצב הביטחוני בישראל.

אחת ההשפעות של תנודתיות חדה בשוק ההון, בעיקר כמו זו שאנו חווים בשנתיים-שלוש האחרונות, היא הימנעות מפעולה. כשהשווקים רועדים, בעיקר לאורך זמן, משקיעים חדשים חוששים מכניסה לשוק ההון, וייתכן כי משקיעים קיימים חוששים מהגדלת ההשקעות.

כדי להתמודד עם החשש הכל-כך טבעי הזה ולצמצם סיכונים, אחת הדרכים היעילות היא לפזר השקעות. פיזור השקעות, כשהוא נעשה על ידי גורמים מקצועיים, יכול להקטין את הסיכון בתיק ההשקעות. אנחנו ב-VIDEA עושים זאת בהתבסס על התאוריה שפותחה על ידי הכלכלן זוכה פרס נובל הארי מרקוביץ. כך לדוגמא, אחת הדרכים בהן אנו משתמשים כדי ליצור תיק עם פיזור השקעות, היא בחירה בהשקעה באמצעות קרנות נאמנות מחקות העוקבות אחר מדדים, מכיוון שהשקעה כזו מאפשרת פיזור בין ניירות ערך שונים ועל ידי כך מצמצמת את הסיכון הקיים בהשקעה בנייר ערך בודד.

מעריכים את ההפסד - מראש

דרך נוספת המאפשרת להתמודד עם הלחץ שמייצרות הירידות בשוק ההון כתוצאה ממקרי קיצון, היא שימוש במודל המאפשר לבחון כיצד התיק האישי צפוי להתנהל במקרי קיצון מסוגים שונים. ב- VIDEA אנחנו בוחנים תרחישים שכבר קרו בעבר וגם כאלה שאנו מעריכים שעשויים לקרות, ומסתכלים כיצד כל תרחיש כזה עלול להשפיע על תיק ההשקעות של כל אחד מהלקוחות שלנו.

חשוב לציין שאנחנו בוחנים תרחישים מסוגים שונים שעלולים להשפיע באופן שונה על כל אחד מאפיקי ההשקעה, ולכן גם חשוב לבחון את ההשפעה על הרכבים שונים של תיקי השקעות הכוללים אפיקי השקעה מגוונים, המאזנים זה את זה. השימוש בכלים אלו מאפשר לנו לבצע איזונים בתיק ההשקעות, על מנת לשמור על גבולות ההפסד הצפוי בתגובה לתרחישי קיצון שונים, בהתאמה לפרופיל הסיכון של כל משקיע, ולדאוג כי הפסד זה לא יחרוג מגבולות אלו.

הידיעה המוקדמת הזו לא תעזור למתן את הפגיעה כשזו תקרה, אם תקרה, אבל היא מאפשרת למשקיע להעריך את היכולת שלו להתמודד עם ההשפעה של תרחישים קיצוניים שונים על תיק ההשקעות שלו.

תרחישי קיצון כאמור לא ניתנים לצפייה. חשוב לזכור למולם כי הסבלנות משתלמות והיכולת להסתכל לטווח ארוך היא דרך הפעולה הטובה ביותר, אך אם זה לא ניתן – אפשר לבצע התאמות שונות ולהעריך מחדש את רמת הסיכון שתרצו לקחת בתיק ההשקעות שלכם.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>