חזרו אליי

תחזית בשוק ההון - הגיע הזמן להשתחרר מהפנטזיה

מי שחושב שביכולתו לחזות את המועד בו שוק ההון עומד לעלות ואת התקופות בהן הוא צפוי לרדת, ולנתב את השקעותיו בהתאם - טועה טעות מרה. אז מה עושים? מחכים בסבלנות

הרצון להיות מסוגלים לחזות את התנודתיות של שוק ההון מלווה את כלל המשקיעים. מי שיודע מתי להיכנס לשוק רגע לפני העליות הגדולות, ולצאת שנייה לפני הירידות - יכול לייצר לעצמו רווחים משמעותיים ולהימנע מהפסדים כבדים במסלולי השקעה שונים. אבל היכולת הפנטסטית הזו - לתזמן את השוק - אינה קיימת, על אף ריבוי הגופים הפיננסיים המתפרנסים מניסיונות אלו.

פספוס בתזמון יכול למחוק תשואה של שנים

מחקרים שונים הוכיחו כי אין באמת יכולת לחזות את השוק. אחד מהאחרונים שבהם היה של הבנק האמריקאי J.P Morgan. המחקר, המופיע בדו"ח לשנת 2021 של הבנק הנקרא Guide to Retirement, הראה כי אין יכולת לחזות את הימים הטובים של השוק, ולחוסר היכולת הזו עלולה להיות השפעה מהותית על התשואה. המחקר של הבנק בדק את התשואה השנתית הממוצעת של מדד ה- S&P ב-20 השנים שבין 1/2001-12/2020 עבור השקעה של 10,000 דולר. תוצאות המחקר הראו באופן חד משמעי עד כמה קל לפספס את הימים הטובים של השוק: שבעה מתוך עשרת הימים הטובים ביותר חלו תוך שבועיים מעשרת הימים הגרועים ביותר. כך לדוגמה, היום השני הכי גרוע ב-2020 הגיע מיד אחרי היום הכי טוב באותה השנה, והיום הטוב ביותר ב-2015 היה יומיים אחרי היום הגרוע ביותר באותה השנה. לפספוס הזה יכולה להיות השפעה משמעותית על התשואה מתיק ההשקעות - פספוס של ימים בודדים יכול למחוק תשואה של שנים. המחקר מראה כי מי שלא משכו את השקעתם לאורך כל התקופה שנבחנה נהנו מתשואה שנתית ממוצעת של 7.47%, לעומתם מי שפספסו 10 מהימים הטובים ביותר נהנו מתשואה נמוכה משמעותית - 3.35% בממוצע לשנה, ומי שפספסו 30 מהימים הטובים ביותר - התשואה שלהם כבר הייתה שלילית ועמדה על מינוס 1.49% בממוצע לשנה.

זה לא אומר שאין הצלחות נקודתיות. ייתכן שאנשים מסוימים הצליחו לצאת מהשוק רגע לפני ירידה, כמה פעמים ברצף, או להיכנס אליו בדיוק לפני עלייה גדולה, אבל מדובר במקרים יוצאי דופן ואקראיים, בדומה לזכייה בלוטו, שאינם מעידים על הכלל.

רונאלדו וקוקה קולה כמשל

מדוע זה בלתי אפשרי? כי השוק מושפע מאינספור גורמים שאת מרביתם לא ניתן לחזות. קחו לדוגמה את הפגיעה במניית קוקה קולה בעקבות ההתנהלות של כוכב הכדורגל הבינלאומי כריסטיאנו רונאלדו במסיבת עיתונאים שנערכה במסגרת משחקי יורו 2020. רונאלדו הזיז מהשולחן בקבוקי קוקה קולה (החברה נותנת החסות למשחקים) שהיו מונחים עליהם, והמליץ לצופים לשתות מים. התוצאה המידית היתה פגיעה חדה בשווי המנייה של ענקית המשקאות, ששיקפה צניחה של 4 מיליארד דולר בשוויה. בהחלט ייתכן שלא קיים כל קשר בין האירוע לבין השינוי בשווי המניה, אך לא ניתן לשלול זאת.

דוגמה נוספת, הפעם לעלייה בלתי ניתנת לחיזוי, היתה בקפיצה בשווי מניית חברת האופנה הישראלית עדיקה. מניית החברה עלתה משמעותית לאחר שכוכבת טיק טוק צעירה, צ'ארלי ד'אמיליו, העלתה לחשבון שלה תמונה בה היא לובשת פריטים של החברה. לא חלו באותו מועד אירועים משמעותיים אחרים שקשורים לחברה, אשר הצדיקו שינוי שכזה במחיר המניה. מניית עדיקה עלתה ב-9% ביום פרסום הפוסט, ומספר ימים אחריו כבר השלימה עלייה של 22%.

לא לברוח בזמני משבר

המקרים הקיצוניים האלו מדגימים היטב עד כמה לא ניתן לתזמן את השוק. אבל גם במקרים פחות קיצוניים בלתי אפשרי לתזמן את השוק בצורה עקבית. כך, לדוגמה, עם תחילת התפשטות מגפת הקורונה והירידות בשוק ההון שנלוו לה, היו משקיעים לא מעטים שהעדיפו לצאת מהשוק, כדי לצמצם הפסדים, תוך מחשבה שיוכלו לאתר את נקודת הזמן המתאימה לחזרה. אבל גם טובי המומחים לא יודעים מתי לצאת ובוודאי לא מתי לחזור. לחוסר היכולת הזו לחזור בדיוק בנקודת הזמן הנכונה - עלולה, כאמור, להיות השפעה שלילית משמעותית על התשואה של כל תיק השקעה. וזאת מכיוון שהנזק שנגרם בעת היציאה - במרבית המקרים בלתי ניתן לתיקון.

השורה התחתונה? לא לגעת

ב-VIDEA אנחנו יודעים שלא ניתן לתזמן את השוק, וממליצים ללקוחות שלנו לא לנסות לעשות זאת. תמיד יהיו עליות וירידות, החוכמה היא לחכות בסבלנות ולתת לשוק לתקן את עצמו. בטווח הארוך - הסבלנות משתלמת והנתונים מוכיחים זאת פעם אחר פעם.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>