חזרו אליי

אף פעם לא מוקדם מדי להשקיע

משקיעים בעתיד: מדוע חשוב להשקיע נכון את הכסף שיש ברשותכם כבר מגיל צעיר יחסית, ואיך ניתן לעשות זאת גם כאשר לא מדובר בסכומי עתק

מתי נכון להתחיל להשקיע לטובת העתיד? עבור מרבית האנשים, התשובה לשאלה זו היא - "יש לנו עוד זמן".

תוחלת החיים העולה, מבטיחה לרבים יותר שנות חיים, ואפילו באיכות לא רעה (כך יש לקוות). במצב הזה, נראה כי כספי הפנסיה לא יספיקו למלא את כל הצרכים העתידיים. אבל למה ללכת כל כך רחוק? אדם צעיר, הנמצא בתחילת חייו הבוגרים, בגילאי 20-30 צפויות לו הוצאות גדולות לאורך החיים: לימודים, חתונה, רכישת דירה, הוצאות הקשורות בילדים לכשיגיעו וגם יצירת חיסכון עבור אותם הילדים.

ייתכן כי עבור אנשים צעירים, בעיקר אלו בתחילת שנות ה-20, המחשבות האלו רחוקות מדי. אבל לא רק מרחק הזמן מקשה על חשיבה לטווח הארוך. יוקר המחייה מקשה על רבים לחשוב על אופציה של חיסכון/השקעה. במצב הקיים בישראל בשנים האחרונות, רבים עשויים לחשוב כי אם יש להם סכום מסוים עדיף להשאיר אותו זמין כדי לממן את עלויות המחייה.

ולמרות זאת, אין ספק כי השקעה לטווח הארוך חשובה - בעיקר עבור צעירים, כאמור - כדי לספק נקודת פתיחה טובה יותר, ואוויר לנשימה בעת הצורך.

מהם המסלולים האפשריים לחיסכון והשקעה לצעירים?

1. מתחילים בקטן:

התחלתם לעבוד בעבודה מסודרת של "גדולים" עם משכורת סבירה? חפשו דרך לחסוך קצת כסף מדי חודש. במצב האינפלציה הנוכחי ברור כי אין טעם להשאיר את הכסף בעו"ש, לכן אם יש באפשרותכם ניתן כמובן להחליט שמנתבים סכום קבוע מדי חודש לתכנית חיסכון. השקעות קטנות לצעירים היא אופציה אפשרית כמובן רק למי שמרוויחים משכורת ממנה הם מצליחים לחסוך, מבלי להיכנס לאוברדרפט.

2. נכנסים לנדל"ן:

עבור מי שיש ברשותם הון התחלתי, בין אם הצליחו לחסוך בעצמם או כתוצאה מכספים חד פעמיים שקיבלו כמו מתנה גדולה מההורים לחתונה - השקעה בנדל"ן יכולה להוות אופציה. צריך לזכור כי השקעה בנדל"ן בישראל מחייבת הון התחלתי גדול יחסית. בנוסף, אם בוחרים לרכוש דירה ולא לצורך מגורים אלא להשכרה - מדובר בהליך שמחייב ניהול הנכס והתנהלות מול שוכרים. קיימת גם אפשרות של השקעה בנדל"ן בחו"ל, אופציה הצוברת תאוצה בקרב ישראלים, גם כאן יש צורך בהון התחלתי לא קטן - וההיכרות עם השוק והגורמים הפעילים בו חשובה מאוד, כי מדובר בנכס שינוהל עבורכם מרחוק.

3. תנו לשוק ההון לעבוד בשבילכם:

עוד אפשרות הקיימת בפני מי שחושבים לתת לכסף שלהם לעבוד עבורם כבר מגיל צעיר היא השקעה בשוק ההון. להשקעות בשוק ההון יש יתרונות רבים כשמדובר בהשקעה לטווח ארוך: ככל שההשקעה היא לטווח ארוך יותר, כך גדל הסיכוי לרווח. לכן, מדובר באפיק אטרקטיבי ביותר עבור צעירים שמתחילים לתכנן את עתידם הפיננסי. לדוגמא, וורן באפט, המשקיע האגדי, הבין את הפוטנציאל הזה כבר בגיל צעיר ביותר - בראיונות שונים הוא סיפר כי החל לרכוש מניות כבר בגיל 11!

ניתן כמובן לנהל תיק השקעות באופן עצמאי, אך ניהול זה דורש זמן והתמקצעות. כיום ניתן לבחור גם באופציה של תיק מנוהל גם בסכומים קטנים, עבור מי שאין ברשותו הון של כמה מאות אלפי שקלים. אנחנו בוידאה מנהלים תיקי השקעות מסכום של 50,000 שקלים, בהתאם לצרכים, למטרות ולמאפיינים של כל לקוח.

אז כן - אולי לא כולם רוצים להתחיל לחשוב על העתיד ומעדיפים "לחיות את הרגע", אבל ההתכווננות הזו לעתיד היא חיונית. חשוב להגדיר מה המטרות, להיות מכוונים להשקעה לטווח ארוך, ולשקול מה הסיכונים שתהיו מוכנים לקחת בכל מסלול אותו תבחרו.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>