חזרו אליי

מניות מם (meme): הכל על מניות הבאזז

העליות הקיצוניות בשווין של GameStop, AMC ו- Bed Bath & Beyond הדגימו כיצד "צבא רדיט" מגייס את כוח הפורומים האינטרנטיים למשחקים מסוכנים

ההתעניינות הגוברת בשוק ההון בשנים האחרונות, משכה אליו גם משקיעים צעירים יחסית, חסרי ניסיון, שרצו לנסות את כוחם בשוק בו – לפחות על הנייר - יש פוטנציאל לתשואה יפה. בנוסף, התפתחות הכלים הדיגיטליים השונים הפכה את השוק הזה לנגיש לרבים יותר ממה שהיה בעבר, ביניהם גם מי שמעוניינים לבצע השקעות קטנות יחסית.

הפריחה הזו, הובילה, בין השאר, ליצירת תופעה המוכרת כמניות מם (meme). מניות מם הן מניות שנוצר סביבן באזז באמצעות הרשתות החברתיות – ללא קשר להתנהלות העסקית של החברה או למצבה הפיננסי. הפופולריות של המניות נוצרת באמצעות meme's - קליפ, ציור, סרטון, תמונה או רעיון – המועברים במהירות בין סוחרים, בדרך כלל צעירים ולא מנוסים, בפלטפורמות דוגמת Twitter, Reddit ועוד.

הסיפור של מניית גיימסטופ

הפריצה של מניות מם לתודעה החלה סביב חברת GameStop באוגוסט 2020. רשת GameStop היא רשת של משחקי מחשב הפועלת בקניונים בארה"ב שסבלה מהפסדים קשים בעקבות פרוץ מגפת הקורונה במרץ 2020 והסגרים שנלוו אליה. אבל למרות הפסדים אלו, בתחילת 2021 עלתה מניית החברה בחדות. כך, לאחר שבאוגוסט 2020 עמד שער המנייה על כ-1$ ועלה בהדרגה עד סוף 2020 לכ-5$, בסוף ינואר 2021 זינק עד לכ-86$ למניה. למה זה קרה? לאור הפסדי החברה, משקיעים שונים, בעיקר מוסדיים וקרנות גידור, סברו שמניית החברה תמשיך לרדת והשקיעו בשורט (short). נסביר בקצרה שמכירה בשורט (מכירה בחסר) מתבצעת ע"י שאילת מנייה מבעליה תמורת תשלום ומכירתה מתוך הנחה שמחירה ירד. במקביל החלו דיונים בפורומים שונים של משקיעים צעירים שהאמינו כי המנייה נסחרת במחיר נמוך מערכה וצפוי לעלות עוד, ומתוך אמונה זו, כמו גם רצון "לנקום" במשקיעים המוסדיים, החלו לקנות את מניית החברה - מה שהקפיץ את המחיר שלה בטווח זמן קצר מאוד. ה"שורטיסטים" נכנסו ללחץ מההפסד הצפוי והחלו לרכוש את המניות, מה שהזניק עוד יותר את מחירן ("שורט סקוויז"). בטווח הקצר, המשקיעים שהימרו על המשך ירידת שווי המנייה הפסידו, אבל זה לא אומר שהמשקיעים שהקפיצו את מחירה הרוויחו – שווי החברה אמנם קפץ לעשרות מיליארדי דולרים, אבל לאחר מכן היא ירדה בחדות תוך מספר שבועות לאזור 10$ למנייה ומחקה חלקים גדולים מכספי המשקיעים.

"צבא רדיט" בפעולה

ב- 2021-2022 היו דוגמאות נוספות למניות מם. כך לדוגמה מנייתה של רשת בתי הקולנוע AMC, שנפגעה אף היא קשות מהסגרים והיתה על סף פשיטת רגל. ללא סיבה הגיונית, החלה לפתע באמצע 2021 מניית החברה לדהור למעלה והשלימה עלייה של כ-350% בין מאי ליוני 2021, כאשר משקיעים שנחשפו למנייה דרך הפלטפורמות השונות (הנקראים גם "צבא רדיט") החלו להשקיע בה. גם כאן, קרנות הגידור נאלצו לממש את פוזיציות השורט שלהן בהפסדים כבדים ובכך גרמו למניות לזנק אף יותר.

עוד דוגמה היא מניית Bed Bath & Beyond, קמעונית אמריקאית של מוצרי ריהוט לבית שהודיעה על פשיטת רגל באפריל 2023. לאחר שרשמה הפסד של כ-150 מיליון דולר ב-2020, הכפילה החברה את שוויה בתחילת 2021 – גם כאן כתוצאה מדיונים בפורומים השונים. יש לציין כי שתי החברות האלו מחקו חלק ניכר מהעליות אותן רשמו בטווח זמן קצר יחסית ומניותיהן חזרו להיסחר במחירים שבהם נסחרו לפני הסערה שפקדה אותן, ואף נמוכים מהם.

ניחושים, באזז והתלהבות לא מוסברת

הנהירה למניות מם היא בדרך כלל מכיוונם של משקיעים קטנים, בעיקר כאלו שמתלהבים מהאפשרויות הקיימות בשוק ההון, אבל הם לא בהכרח מבינים ומתעמקים בתהליך ההשקעה או בנתונים הפיננסים של החברות בהן הם בוחרים להשקיע. רבים מהם לא ממש עוקבים אחרי מדדי מניות מובילים, או אחרי דו"חות כספיים ודיווחים לבורסות, אלא ניזונים מדיונים באותם פורומים ורשתות ומתנהלים על פי המלצות המגיעות מהם ומשקיעים "מהבטן", על בסיס אמוציונלי.

התוצאה היא השקעה שיש בה אלמנטים דומים להימור. כל החברות שהוזכרו היו חברות בקשיים, שלא היתה סיבה הגיונית לעלייה המטאורית בשווי הכספי שלהן. וכשהמציאות הכתה – ושווי החברה חזר לגודלו ההגיוני – רבים מהמשקיעים הפסידו מכיוון שלא ידעו לתזמן את מועד המכירה האופטימלי של המניות.

לכן, כשמדובר בהשקעות בשוק ההון, עדיף להיזהר מהבאזז וללמוד לעומק את הנכסים בהם משקיעים אם מעוניינים להשקיע לבד, או להיעזר במנהל תיקי השקעות מקצועי שינהל עבורכם את ההשקעות. וכשמדברים על מניות מם, למרות האטרקטיביות הגדולה במבט ראשוני, חשוב לזכור את איך פעמים רבות בסופו של דבר ההשקעה עלולה להסתיים בהפסד כמו כן, חשוב לזכור כי כאשר מדובר בהשקעות בשוק ההון, ההשקעות לטווח הארוך הן אלו המניבות תשואה גדולה יותר, והמרדף אחרי רווחים מהירים ומידיים הוא ברוב המקרים מרדף חסר תוחלת.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>