חזרו אליי

מדד MSCI ACWI - בזכות הפיזור

מהו מדד (MSCI ACWI (All Country World Index, כמה מדינות כלולות בו, מתי ישראל הצטרפה אליו, מה המשקל שלה בו, ומהם היתרונות של השקעה במדד זה

לרוב האנשים אין צורך להסביר מה הם S&P 500, נאסד"ק ותל אביב 125. מרבית האנשים יודעים כי מדובר במדדי מניות, ואם אינם יודעים זאת אז לכל הפחות השמות האלו מצלצלים להם מוכר.
מדד מניות פחות מוכר אולי, למי שאינם שולטים בשוק ההון, הוא מדד MSCI ACWI. במה הוא שונה ממדדים אחרים ולמה כדאי להכיר אותו? הנתונים המוצגים בכתבה נכונים לחודש פברואר 2023.

כולל עשרות מדינות מפותחות ומתפתחות

חברת הדירוג MSCI הושקה ב-1969 על יד בית ההשקעות מורגן סטנלי, ומכאן שמה, המורכב מראשי התיבות של Morgan Stanley Capital International. לפני כ- 10 שנים הפכה MSCI לחברה עצמאית והיא נסחרת בוול סטריט.

החברה עורכת אלפי מדדי מניות, שאחד המוכרים בהם הוא (MSCI ACWI (All Country World Index. במדד זה יש ייצוג למספר רב יחסית של כלכלות משמעותיות בעולם- הוא כולל חברות מכ-50 מדינות מפותחות ומתפתחות. בין המדינות להן יש ייצוג במדד - ארה"ב, בריטניה, קנדה, סין, יפן, צרפת, גרמניה, ברזיל, צ'ילה, מצרים, ערב הסעודית וגם ישראל. המשקל של כל מדינה נקבע ביחס לשווי השוק של החברות במדד השייכות לאותה המדינה. לכן, מטבע הדברים משקלה של ארה"ב במדד הינו הגבוה ביותר באופן משמעותי ועומד על כ-60%. אחריה, המדינות בעלות המשקל הרב ביותר במדד הן יפן עם 5.5%, בריטניה וסין עם כ-4%, וצרפת עם כ-3%. משקלה של ישראל, שהצטרפה למדד ב-2010, הוא קטן - פחות מ-0.5%, בשל גודלו היחסי של השוק המקומי ביחס לשוק המניות העולמי.

מגוון וסולידי

המדד כולל מניות של קרוב ל-3,000 חברות, והייחוד שלו בהשוואה למדדים אחרים - שהם סקטוריאליים או ממוקדים במדינות ספציפיות - הוא בפיזור הרחב שלו. המדד עוקב אחר החברות המובילות בכל אחת מהמדינות הכלולות בו, והסקטורים המובילים בו הם: טכנולוגיה - מעל 20%, פיננסים כ- 15% ותעשיית הבריאות עם כ- 12%. החברות המובילות את המדד הן באופן טבעי חברות טכנולוגיה, וביניהן APPLE, MICROSOFT, ALPHABET, AMAZON אבל גם TESLA, EXXON MOBIL ועוד.

בזכות הפיזור הרחב בין מדינות וסקטורים המדד נחשב לבסיס השוואה (בנצ'מרק) מקובל להשקעה מנייתית גלובלית ומפוזרת. כלומר, הוא מהווה אינדיקטור למצב הכלכלה העולמי כפי שמשתקף משוקי המניות ללא התמקדות בשוק ספציפי. כאשר משקיע בוחר להשקיע במדד באמצעות מכשירים עוקבי מדדים, למשל קרנות מחקות, ההשקעה הזו מאפשרת לו להיחשף לחברות ממגוון מדינות ותחומי פעילות. אופן השקעה זה תואם את תפיסת העולם שלנו בוידאה, הדוגלת בפיזור השקעות והשקעה פסיבית.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>