חזרו אליי

דירוג אשראי של מדינות ואיך הוא קשור להשקעות

כיצד נקבע דירוג האשראי של ישראל, על ידי מי ואיזו השפעה יש לו על הסביבה הכלכלית כולה

אחת לכמה חודשים עולה לכותרות דירוג האשראי של ישראל. במרבית המקרים אלו דיווחים על השארת הדירוג על כנו, או שינויים מינוריים בו. לעיתים הדיון על דירוג האשראי מקבל עוצמות גבוהות יותר כאשר יש חשש כי הדירוג של ישראל עלול לרדת בגלל סיבות שונות.

דירוג אשראי הוא ציון הקובע את מידת הוודאות שהמדינה, או החברה או האדם הפרטי, יוכלו להחזיר את חובותיהם. בהקשר של דירוג אשראי של מדינות יש 3 סוכנויות דירוג בינלאומיות מובילות: Standard & Poor's (S&P), Moody's ו- Fitch. הראשונה להתחיל לדרג את ישראל, ב-1988, היתה S&P ובהמשך, באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, התווספו שתי הסוכנויות האחרות. לכל אחת מסוכנויות הדירוג יש את המתודולוגיה שלה, אבל הסולמות כמעט זהים. כך, הדירוג הגבוה ביותר של S&P ושל Fitch הוא AAA ושל Moody's הוא Aaa, ומשמעותם כי המדינה מהימנה ויציבה ביותר.

כלכלת ישראל נתפסת כיציבה ומנוהלת היטב

כדי לקבוע את דירוג האשראי בוחנות הסוכנויות את מאפייני החוב של המדינה, היקפו, היכולת להחזיר אותו, את מאפייני המשק (צמיחה, תוצר לנפש ועוד), סחר חוץ, תקציב הממשלה וסביבה מוניטארית וגיאו-פוליטית.

חלק מרכזי בבדיקה נעשה על ידי אנליסטים המגיעים למדינה הנבחנת ונפגשים עם גורמים מרכזיים בשוק המקומי. פגישות אלו יכולות להתבצע אפילו עם ראש הממשלה, שר האוצר, נגיד הבנק המרכזי, מנכ"לים של בנקים גדולים, גורמים בשוק ההון ובבורסה לניירות ערך – כל מי שיכולים לסייע לייצר תמונה מקרו-כלכלית מקיפה של השוק, ולסייע לסוכנות להבין מה הסיכוי שהמדינה תעמוד ביעדי התקציב שלה, תנהל אותו כמו שצריך ובסופו של דבר - תחזיר את חובותיה. הדירוג נקבע בהתבסס על נתונים אלו, תוך השוואה למדינות בעלות מאפיינים דומים.

לאורך שנים, כלכלת ישראל נחשבת לכלכלה איכותית, המנוהלת היטב, ולכן דירוג האשראי של ישראל היה גבוה יחסית ויציב, ולמעשה מעולם לא ירד. נכון למאי 2023, הדירוג של ישראל לפי S&P הוא AA מינוס, שמשמעותו שכלכלת ישראל בעלת מסוגלות גבוהה מאוד לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות.

אפקט דומינו

במקביל לדירוג עצמו, הסוכנויות מספקות גם תחזיות שיכולות להיות "יציבה", "חיובית" או "שלילית", המצביעות על מגמות ועל היתכנות לשינוי הדירוג. כך לדוגמה, במהלך ספטמבר 2022 הציגה ראשת ממשלת בריטניה ליז טראס, שהתפטרה בינתיים, מיני-תקציב שנוי במחלוקת, שהוביל לטלטלה משמעותית בשוק המקומי ובשווקים האירופאיים, מה שהוביל לחשש מצד סוכנויות הדירוג, ולאיום בהורדת דירוג האשראי של המדינה. איום כזה ביחס לאחת הכלכלות המרכזיות בעולם הוא אירוע בעל השלכות גלובליות גם אם אינו מתממש. גם בהקשר של ישראל התחזיות לגבי הדירוג השתנו לאורך השנים בשל סיבות מגוונות, אך כאמור עד היום – הדירוג מעולם לא ירד.

להורדת הדירוג עלולה להיות השפעה משמעותית. הורדת דירוג אשראי של מדינה משמעותה שפרמיית הסיכון של אותו משק עלתה, ולכן בפעם הבאה שגופים בינלאומיים יסכימו לתת לה הלוואות – הן צפויות להיות בריבית גבוהה יותר, ולכך עלול להיות אפקט דומינו – אם המדינה מנפיקה חוב בריבית יותר גבוהה, יש לכך השפעה על האג"ח הממשלתיות, שהן חלק משמעותי משוק ההון ומהפנסיות של כולנו. ההשפעה הזו מתגלגלת על חברות – גם עבורן ההלוואות יהפכו ליקרות יותר וזה יתגלגל הלאה לאזרחים – התייקרות מוצרים, התייקרות הלוואות שהבנקים נותנים, משכנתאות ועוד. בנוסף, העובדה כי המדינה מנפיקה חוב בריבית יותר גבוהה משמעותה שהיא תצטרך להקצות בעתיד חלק גדול יותר מהתקציב לתשלום ריבית על החוב, ובכך יקטנו המשאבים שיעמדו לרשותה לטובת השקעה בשירותים שונים לאזרחים ולאורך זמן עלולה להיווצר פגיעה בתוצר.

קשר ישיר לכיס ולהשקעות

להורדת דירוג האשראי יש כאמור קשר ישיר לכיס של כל אחת ואחד מאיתנו. הקשר הזה גם קיים בתיקי השקעות, בין אם מנוהלים על ידי המשקיע עצמו או על ידי מנהל תיקי השקעות מקצועי. במקרים רבים השווקים מגיבים לתחזיות הורדת האשראי – עוד לפני הורדת הדירוג עצמו. בנוסף, כאשר יש בתיקים מרכיב של אגרות חוב, המרכיב הזה מושפע כאמור מהורדת הדירוג של המדינה. כמו כן, הורדת דירוג האשראי משפיעה על הסביבה הכוללת בה חברות פועלות, על היכולת שלהן לגייס הון ועל פרמיית הסיכון שלהן, ובסופו של דבר גם על שווי המניות שלהן. כאשר פרמיית הסיכון עולה – כך משוואת הסיכון-סיכוי של ההשקעה הופכת לקיצונית יותר.

כדי לצמצם את הסיכון שתיארנו, אנחנו בוידאה מאמינים שנכון להימנע מהשקעה שממוקדת כולה בישראל ולהקצות חלק מהנכסים בתיק להשקעה גלובלית מתוך גישה המעדיפה פיזור סיכונים ובכך גם לצמצם תופעה הידועה כ -home biased (הטיה מקומית) במסגרתה משקיעים נוטים להעדיף השקעה בחברות במדינת המקור שלהם.


רוצה לגלות איך נראה תיק ההשקעות שמתאים בדיוק לך?
רק 8 שאלות פשוטות, והצעה לתיק השקעות אצלך בלי שום התחייבות

לשאלון >>