חזרו אליי

האינפלציה והשפעתה על תיק ההשקעות

העדכון התקופתי - ספטמבר 2022

עדיין לא הגיע הזמן לסיכומים, אך לאחר שעברו להם קרוב ל-9 חודשים ניתן לזהות את הגורם המשפיע ביותר על השווקים בשנת 2022, זו האינפלציה, או עליית המחירים. על מנת להיאבק באינפלציה, הבנקים המרכזיים בארה"ב, באירופה, בישראל ובמקומות נוספים, מעלים את הריבית, על מנת למתן את קצב ההתחממות הכלכלית, ובכך מביאים לירידות מחירים בשוקי המניות ובשוקי החוב העולמיים.

אמנם לאחר מחצית ראשונה בהם ירדו המדדים בחדות, נראה היה כי המגמה משתנה, אך לאחר עליות שערים של כחודשיים, במהלך חודש אוגוסט, חזרו המדדים לרדת, והם נמצאים בטריטוריה שלילית מתחילת השנה.

עם זאת, מצבו של שוק ההון הישראלי טוב יותר באופן יחסי. זאת בשל האינפלציה הנמוכה בישראל ביחס לארה"ב ולאירופה, בשל החוסן הכלכלי שמפגינה הכלכלה הישראלית ובשל הרכב מדדי המניות הנסחרים בבורסה בת"א המוטים פחות למניות צמיחה וטכנולוגיה, הרגישות יותר לעליית הריבית.

מה צופן לנו העתיד?

בעולם, סביר מאוד כי בהמשך השנה, וגם בשנה הבאה, הריבית תמשיך לעלות. אך ההשפעה על שוק ההון אינה חד משמעית. להערכתנו, בטווח הקצר עליית הריבית עשויה להביא לתנודתיות במדדי אגרות החוב והמניות. עם זאת, ככל שהעלאות הריבית ישיגו את מטרתן, כלומר ירידה באינפלציה או התמתנות בקצב עליית המחירים, כך תתייצב הכלכלה והצפי לעתיד יהפוך לחיובי. כיוון ששוק ההון צופה פני עתיד, סביר כי סימנים להתמתנות האינפלציה יביאו לעליות בשווקים.

גם בישראל, סביר כי הבנק המרכזי ימשיך להעלות את הריבית. אך ככל שרמת האינפלציה תיוותר נמוכה ביחס לארה"ב, תוכל הריבית לעלות באופן מתון יותר ולאורך זמן רב יותר, ובכך לתת הזדמנות לכלכלה ולשוק ההון להתאים את עצמם למציאות החדשה.

לסיכום

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה - ההשקעות הסולידיות, נושאות הריבית, איבדו מערכן כתוצאה ישירה מעליית הריבית. מדדי המניות נעו במגמה שלילית, חיובית ושוב שלילית, אך הניבו תשואה שלילית בסיכום התקופה. הערכתינו היא כי הריבית תמשיך לעלות בתקופה הקרובה, כל עוד האינפלציה לא תרכין את ראשה. עם זאת, חשוב לציין כי בהשקעה לטווח ארוך - ניסיונות לתזמן את השוק, כלומר לנסות למצוא את הנקודה הנכונה לצאת מהשוק והנקודה הנכונה להיכנס בחזרה, לא הוכיחו את עצמם. משקיעים שמכרו את השקעותיהם בחודש יוני למשל, גם ספגו את הירידות שחלו בחודשים הקודמים וגם "פספסו" את העליות בחודשיים שהגיעו אחריו ובכך קיבעו הפסד ואף נשאו בעלויות נוספות. לכן, יש לזכור כי לאורך זמן, השקעה בשוק ההון משתלמת.

אנחנו בוידאה עוקבים אחר התיקים ודואגים לאזן אותם, כך שכל תיק השקעות ישמר בגבולות מדיניות הסיכון שהוגדרה על ידי הלקוח, בהתאמה אישית למאפייניו ולצרכיו ולטווח ההשקעה.